İade ve Değişim

Aldığım ürün arızalı çıktı, ne yapmalıyım?

Ambajından arızalı çıkan yeni aldığınız ürünleri, ürünün size geldiği gibi orjinal ambalajının hasar görmesini önleyecek şekilde, tüm aksesuarları ve aparatlarıyla beraber eksiksiz olarak faturanızın aslıyla beraber anlaşmalı kargo şirketleriyle kargo ücreti ödemeden tarafımıza gönderebilirsiniz.

Ambalajından arızalı çıkan yeni ürünleriniz için tercihinize göre 3 alternatif söz konusudur; onarım, değişim veya iade. Dolayısıyla ürünü gönderirken mutlaka faturasıyla birlikte ürünün arızasını ve isteğinizi belirten bir not ile birlikte göndermeniz gerekmektedir.

Tarafımıza ulaşan ürünlerin işleminin süresi, değişim ise tedarikçi fimanın stoklarına bağlı olarak, iade ise yetkili servisin vereceği rapora bağlı olarak, onarım ise yine yetkili servisin onarım süresine bağlı olarak değişmektedir.

Ürünü iade etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Siparişinizdeki ürün veya ürünleri; sipariş tesliminden itibaren 7 gün içerisinde Zirve İthalat’ ın düzenlemiş olduğu faturanız ve iade sebebinizi içeren bir not(*) eki ile iade edebilirsiniz. 7 günü geçen iadelerde talebi kabul etmeme hakkı saklıdır.

ÖNEMLİ NOT : Ürünleri, kargo personelinin yanında teslim alınız; tarafınıza gönderilen ürünler; sağlam ise; teslim alınız. Aksi halde ürününüz, kırık, çizik vb. hasarlı durumda olduğunda; kargo personeline, tutanak tutturarak, ürünü tutanakla birlikte tarafımıza gönderiniz. Kargo tutanağı olmadan, ürün teslim edildikten sonra, üründe kırık, çizik vb. hasarlı ürün teslim aldığını bildiren müşterilerimizin iadeleri kabul edilmeyecektir.

     * İade talebinizi ürününüzü tarafımıza göndermeden önce mutlaka tarafımıza bildirmenizi rica ederiz. Talebinizin cevabı e-posta adresinize gönderilecektir. Yetkili birimlerimizden cevap geldikten sonra sitemiz üzerinden yapacağınız kayıt formunun bir çıktısını alarak ürünü anlaşmalı kargo firmalarımızla karşı ödemeli olarak tarafımıza gönderebilirsiniz. Farklı bir kargo firması dışında gönderilen iadeler kabul edilmeyecektir.

Genel iade şartları aşağıdaki gibidir;

- İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.

- Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (örnek: orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve koli bandı ile bantlanmış veya üzerine yazı yazılmış ürünler kabul edilmez) tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, ithalatçı/üretici firmaya iade edilemeyecek veya başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

- İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir.

- Ürün seçiminde uyumsuzluk problemi yaşanabilecek ürünler için, mutlaka uyum konusunda teknik destek alarak sipariş vermelisiniz. Bu tip ürünlerin orijinal ambalajları açıldığında iade işlemleri mümkün olmamaktadır.

Ürünü iade ettim, ücret iadesini ne zaman alırım?

Bize ulaşan ürün öncelikle İade Bölümü tarafından incelenir, gerekir ise ürün tedarikçi firmaya gönderilir. Yukarıdaki şartlara uygun ise iade işlemi başlatılır. Bu işlemin süresi 5 ile 7 işgünü arasında değişmektedir.

Siparişimi nasıl iptal ederim?

Verdiğiniz siparişinizi iptal etmek istediğinizde Müşteri Hizmetleri sayfamızda bulunan sipariş iptal formunu açıklama kısmına iptal sebebinizi belirterek (Yanlış sipariş geçilmesi, ürün veya ödeme tipi değişikliği vb. gibi) göndermeniz durumunda, işleminiz tarafımızca gerçekleştirilecektir. Yeni verdiğiniz siparişlerin iptal işlemini yapabilmeniz için siparişinizin kargoya çıkmamış olmamış gerekmektedir.

İptal edilen siparişlerinizde; eğer kredi kartı iadesi gerçekleştirilecek ise; kredi kartı işlemleri bankalar birliğinin almış olduğu kararlar ve yasal prosedür gereği 2 ila 7 iş günü içerisinde kart hamilinin kredi kartına iade edilmektedir. Bu süreç bankaların tüm üye işyerleri ve bireysel müşterilerine uygulamakta olduğu standart süreç olup; iade işlemleri aynı gün içerisinde kredi kartına geri yansıtılmamaktadır. Bize ulaşan iade talepleri 48 saat içersinde gerçekleştirilmekte olup, iade sürecinin geri kalan kısmı ise banka tarafından devam etmekte ve sonuçlandırılmaktadır. İşleyiş ve iade süreci hakkında ayrıntılı bilgiyi tüm detayları ile birlikte bankaların müşteri hizmetleri servislerinden öğrenebilirsiniz.

 


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.